Open data: Зачем государство открывает данные и кто ими пользуется

Україна — одна з лідерів за темпами розвитку сфери відкритих даних у Європі. У 2020 році рівень розвитку відкритих даних у нас був вищий за середньоєвропейський і становив 84%. 

3 березня Кабінет міністрів України прийняв постанову для розвитку сфери відкритих даних. Вона розширює перелік обов’язкових до публікації наборів даних до понад 100, відкриває нові набори даних, які мають високий антикорупційний, соціальний та економічний ефект. Це впливає на прозорість процесів в Україні. Щомісяця сервісами на основі відкритих даних користуються від 1,5 до 5 млн українців. 

Чому держава відкриває дані? 

Відкриті дані — це інформація, яку має публікувати держава у відкритому для всіх громадян доступі та в машиночитному вигляді (machine readable). Це дані у форматі, який може бути автоматично прочитаний та оброблений комп’ютером. Наприклад, як CSV, JSON, XML. А от документи у форматі PDF, просто відскановані чи написані від руки, не вважаються відкритими даними. Оскільки такі файли не можуть бути автоматично оброблені комп’ютером. 

Читайте также

Відкриті дані не містять інформації з обмеженим доступом та не розголошують персональних даних. Бюджет громади, показники забруднення води, рух громадського транспорту, виплати лікарям, дороги, де плануються ремонтні роботи, — ці дані є в держави, вони можуть бути корисними для людей, а тому мають бути відкритими. Більше відкритих даних — більше зручних і якісних послуг для громадян. 

Відкриті дані корисні, коли ними користуються.

Відкриті дані в бізнесі 

Відкриті дані допомагають бізнесу цифровізуватися, убезпечувати себе від рейдерських атак та шахрайства. Наприклад, у 2020 році в Україні щомісяця в середньому ставалося 75 рейдерських захоплень бізнесу. У випадку атак реєстраційні зміни вносять у державний реєстр. І раніше було неможливо виявити це оперативно, оскільки інформація з реєстру була закритою. Однак у квітні 2016 року відкрили Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань, або ЄДР. 

Відкриті дані на прикладі міста 

Сервіси на основі відкритих даних створюються і для вирішення більш локальних проблем. Наприклад, дозволяють зручно та своєчасно бачити інформацію щодо поточних ремонтів на дорогах, строків усунення аварій, ремонтних робіт та організацій, які обслуговують житловий будинок. 

Запуск Єдиного державного веб-порталу відкритих даних 

Україна — одна з лідерів за темпами розвитку сфери відкритих даних у Європі. 

Сфера відкритих даних в Україні відносно молода. З 2015 року вона стрімко розвивається та підтримується міжнародними донорами. 

Уже у 2018 році за рівнем розвитку сфери відкритих даних Україна посідала 17-те місце серед 30 країн світу. У грудні 2020 року Україна посіла 17-те місце в рейтингу Європейського порталу даних (EDP) щодо рівня розвитку сфери відкритих даних. «Рівень зрілості» сфери відкритих даних в Україні становив 84%. Ми набрали 2 180 балів із 2 600 можливих. При цьому середній показник у Європі становить 78%. До 2024 року плануємо увійти до трійки світових лідерів за рівнем розвитку сфери відкритих даних. 

Все ж мало просто володіти інформацією — з нею треба вміти поводитися 

Мінцифра комплексно підходить до формування політики у сфері відкритих даних, зокрема розробляє стратегію і одночасно покращує інфраструктуру. Для цього створює перелік наборів даних, які будуть публікуватися в першу чергу. Це дані, які стосуються юстиції та судочинства, податкової та фінансової політики, а також ті, які мають високий соціальний, економічний та антикорупційний вплив. т 

У сфері відкритих даних дуже важливо підвищувати рівень грамотності людей. Адже разом з цим зросте й рівень використання відкритих даних громадянами та бізнесом. Держслужбовці повинні вміти якісно публікувати дані, а громадськість — розуміти, як ними користуватись. 

Так, відкриті дані роблять державну систему прозорою.   

Юридично та практично: відкриті дані допомагають боротися з корупцією на всіх рівнях — від побутового до загальнонаціонального. Саме монополія на інформацію може стати причиною корупції.

Корисним є те, що на побутовому рівні держава автоматизує послуги, робить їх зручними і доступними, щоб кожен міг користуватися державними сервісами без хабарів.

Уважність до відкритих даних дозволяє побудувати прозору систему державного управління, де кожен громадянин може відстежувати та контролювати те, що робить держава. Відкриті тендери роблять закупівлі більш прозорими. Це також дозволяє залучати громадян до процесів управління громадами.

Успіх цього кейсу в тому, що завдяки відкритим даним держава підвищить ефективність своєї діяльності, формуючи політику в різних сферах на основі даних, а не просто припущень.

Маємо: відкритість інформації щодо діяльності органів влади підвищує рівень довіри громадян до них.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.

Статьи, публикуемые в разделе «Мнения», отражают точку зрения автора и могут не совпадать с позицией редакции LIGA.net

Добавить комментарий